10 lipca 2023, 08:59
Mury Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku rosną zgodnie z planem. Zakończono prace budowlane na poziomach piwnicy i parteru, a pierwsze piętro niemal w całości ma już słupy, ściany i stropy. W obiekcie położono też kanalizację podposadzkową. Budowlańcy pracują nad hydroizolacją budynku, aby zapewnić mu odpowiednią trwałość i efektywność energetyczną.
Każda budowa pochłania trudne do wyobrażenia ilości materiałów. Wzniesienie nawet niewielkiego obiektu wymaga wielkich nakładów. Tak duże inwestycje jak budynek szpitalny pochłaniają imponujące zasoby. Na włocławski blok B4 i B4A jak dotąd zużyto już 825 ton stali i 6800 m3 betonu.
Do dziś wykonane zostało zagospodarowanie terenu, które umożliwia sprawną komunikację na terenie szpitala, tak, aby roboty budowlane mogły być wykonywane bez przeszkód, a jednocześnie ruch kołowy i pieszy był ograniczony w jak najmniejszym stopniu. Zakończono też prace przy nowej tlenowni, zapewniającej dostawy gazów medycznych dla szpitala. Położono w gruncie sieci cieplne, wodno-kanalizacyjne, teletechniczne i energetyczne. Zamontowane zostały stacje transformatorowe, agregat prądotwórczy oraz zbiornik na wodę pitną – elementy nie rzucające się w oczy, ale niezbędne dla funkcjonowania jednostki służby zdrowia. Według najnowszego harmonogramu budynek mieszczący „gorącą płytę” ma powstać w stanie surowym do listopada 2023 roku. Wszystko wskazuje na to, że termin zostanie dotrzymany.
Wartość prac budowlanych pierwszej fazy budynku B4 i B4A to ponad 100 mln zł.
Fot. KPIM
Fot.KPIM