10 maja 2017, 12:31
Dziś, 10 maja 2017 roku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. J. Popiełuszki przejmuje w użytkowanie wyremontowany i rozbudowany budynek nr 5, w którym znajdują się oddziały neurologiczny i okulistyczny wraz
z blokiem operacyjnym oraz poradniami specjalistycznymi, neurologiczną i okulistyczną.
Budynek, którego remont i rozbudowa trwały półtora roku, a koszt prac budowlanych oscylował wokół 17 mln zł, został odebrany od wykonawcy we wrześniu 2016 roku. Od tamtej pory trwało wyposażanie oddziałów. Cały sprzęt specjalistyczny i wyposażenie niemedyczne zostało przez KPIM zakupione w trybie przetargów publicznych, a jego koszt to dalsze 3 mln zł. Zmodernizowano również system dróg pożarowych wokół budynku, aby zapewnić właściwą komunikację między budynkami kompleksu szpitalnego, który w niedalekiej przyszłości zostanie wyremontowany
i rozbudowany.
Budynek nr 5 przeszedł kompleksowy remont, dobudowano również pomieszczenia na 1 piętrze, gdzie mieści się blok operacyjny okulistyki. Na tym samym piętrze znajduje się oddział okulistyczny i poradnia. Na parterze umieszczono oddział neurologiczny i poradnię. Neurologia, jeszcze na etapie budowy, została zaopatrzona w system mobilizacji pacjenta, rozwiązanie umożliwiające przenoszenie pacjentów o dużym stopniu bezwładności, wynikającym np.
z udarów, na fotele czy łóżka do transportu na sale zabiegowe i do gabinetów lekarskich z użyciem odpowiednich systemów pasów i podnośników elektrycznych.
Piwnica została przeznaczona na magazyny i szatnie dla pracowników, a także pomieszczenia porządkowe
i techniczne.
Budynek został wyposażony od piwnic po dach we wszelkie niezbędne do jego funkcjonowania środki, od mebli medycznych i niemedycznych, przez łóżka i szafki dla pacjentów, po wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny, taki jak laser multispot, tomografia optyczna, unit okulistyczny z rzutnikiem, stacja diagnostyczna, EEG, aparat do znieczulania z monitorem pacjenta.
Tego rodzaju wyposażenie umożliwia leczenie na odpowiednim poziomie, zapewnia bezpieczeństwo pacjentom
i ułatwia pracę personelowi medycznemu. Włocławska placówka otrzymuje nowoczesne, doskonale przystosowane do zadań, które mają wypełniać, przyjazne pacjentom oddziały szpitalne.