30 grudnia 2019, 12:23
Niemal dwa lata trwały prace przygotowawcze oraz uzyskanie odpowiednich decyzji administracyjnych, aby możliwe stało się wzniesienie nowego budynku hospicyjnego. Dużym wyzwaniem było nietypowa lokalizacja inwestycji w zabytkowym parku oraz zaprojektowanie budynku, który spełni stawiane przed nim zadania i zrealizuje postulaty Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace były długotrwałe i bardzo wymagające nie tylko ze względu na ograniczony budżet, w ramach którego należało wykonać projekt budynku odpowiednio dopasowanego do otoczenia, ale także na konieczność przeprowadzenia analiz drzewostanu i oceny, które z drzew są samosiejkami i można je usunąć bez szkody dla starodrzewu parkowego.
Projekt obejmuje budowę nowego obiektu dla pacjentów Hospicjum „Światło” wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu, a także wykonanie bieżących prac konserwacyjnych i zakup niezbędnego wyposażenia do administracyjnej części hospicjum – „Prezydentówki”, barokowego dworu z początku XVIII wieku, objętego ochroną Miejskiego Konserwatora Zabytków.
W ramach przedsięwzięcia powstanie nowy budynek dla pacjentów hospicjum (tzw. „część biała”) wraz z zagospodarowaniem terenu i budową drogi dojazdowej, miejsc postojowych z placem manewrowym dla pojazdów Straży Pożarnej, budową sieci zewnętrznych, a także urządzeniem zieleni i obiektów małej architektury. Zadbany teren wokół hospicjum będzie sprzyjał lepszemu samopoczuciu pacjentów i ich rodzin, którzy w swej wyjątkowo trudnej sytuacji będą mogli znaleźć miejsce do refleksji i ukojenia wśród przyrody.
Nowe hospicjum będzie mieścić się w budynku dwukondygnacyjnym o powierzchni ponad 1600 m2, z częściowym podpiwniczeniem. W piwnicy budynku zostaną usytuowane pomieszczenia magazynowe, techniczne i pomocnicze.
Na poziomie parteru i I piętra będą znajdowały się pokoje łóżkowe dla pacjentów, pokój dziennego pobytu, sala rehabilitacji, izba przyjęć, izolatka, pokój personelu i oddziałowej, pomieszczenia sanitarne, szatnia, kuchnia, pomieszczenia pomocnicze i magazynowe oraz poradnia opieki paliatywno-hospicyjnej, gabinet psychologa, rejestracja z poczekalnią, kaplica, sala konferencyjna, pomieszczenia sanitarne oraz ogród zimowy.
Pokoje łóżkowe będą zapewniały pacjentom komfortową przestrzeń. Zaplanowano osiem pokoi 2 – łóżkowych i osiem 1 – łóżkowych, łącznie 24 łóżka. Wszystkie pokoje zapewnią powierzchnię umożliwiającą swobodny dostęp do łóżek, zgodnie z obowiązującymi wymogami prawnymi w tym zakresie (dostęp do łóżka z 3 stron).
W „Prezydentówce”, prócz administracji hospicjum, mieścić się będzie Centrum Wsparcia Informacyjnego i Koordynacyjnego przeznaczone dla rodzin i opiekunów osób wymagających opieki długoterminowej – instytucja powołana do niesienia wsparcia psychologicznego, prawnego i szkoleniowego dla rodzin, których członkowie dotknięci zostali chorobami przewlekłymi, oraz wolontariuszy.