30 kwietnia 2021, 11:52
29 kwietnia w ręce użytkownika przekazany został nowy obiekt hospicjum.
Służbowe spotkanie, któremu towarzyszyło także wmurowanie aktu erekcyjnego oraz podpisanie stosownych dokumentów przenoszących prawo użytkowania na partnera inwestycji – Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Toruniu, prowadzącą opiekę paliatywną w Toruniu, miało miejsce w ogrodzie zimowym nowego budynku Hospicjum im. Jana Pawła II. Uczestniczyli w nim między innymi Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Elżbieta Piniewska, Biskup Toruński Wiesław Śmigiel, Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Toruniu Tomasz Krzysztyniak, Prezes Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych sp. z o.o. Aleksander Szczęsny oraz przedstawiciel Generalnego Wykonawcy, firmy Wegner – Konrad Dymek.
Nowy budynek hospicyjny zapewnia komfortowe warunki pobytu dla pacjentów paliatywnych, którzy znajdą opiekę w jedno i dwuosobowych pokojach na parterze i na piętrze.
Na parterze w centralnej części, gdzie nie jest konieczne oświetlenie światłem naturalnym, przewidziano pomieszczenia oddziałowe: magazyny czyste i brudne, kuchnie, łazienki oddziałowe, pomieszczenia na wózki pielęgnacyjne oraz dźwig szpitalny. W szczycie budynku zaprojektowano oranżerię. Bo bokach, prócz pokoi pacjentów, po prawej i lewej stronie od wejścia znajdą się gabinety lekarskie, zabiegowe, poradnia i pokój przyjęć, magazyn leków, a także sala pożegnań. Układ pomieszczeń zapewnia łatwy dostęp i dobrą komunikację na całej kondygnacji.
Na pierwszym piętrze, tak jak na parterze, w centrum znajdują się pomieszczenia oddziałowe, po bokach – kaplica, pokoje łóżkowe, gabinet zabiegowy, pomieszczenia pielęgniarek i pokój pielęgniarki oddziałowej, pomieszczenia dietetyka, biuro, pomieszczenia magazynowe. Od południowej strony zaprojektowano taras dostępny dla pacjentów i ich rodzin, gdzie będzie można odpocząć podczas sprzyjającej pogody.
Metraż oraz usytuowanie pomieszczeń zapewnią swobodę w manewrowaniu łóżkami – pacjenci hospicyjni to w większości przypadków osoby leżące. Powierzchnie i zastosowane rozwiązania komunikacyjne są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – podjazd na zewnątrz, szerokość korytarzy i winda umożliwiają poruszanie się osobom z ograniczeniami ruchowymi.
Prace przy budowie przebiegły zgodnie z harmonogramem i trwały niewiele ponad rok. Koszt całości to około 12 milionów zł, z czego ponad 70% pochodzi ze środków unijnych, a reszta z budżetu województwa i środków własnych partnerów: Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych i Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Toruniu.