9 kwietnia 2021, 12:52
9 kwietnia 2021 KPIM przejęły nowy budynek hospicjum z rąk wykonawcy. Prace przy budowie przebiegły zgodnie z harmonogramem i trwały niewiele ponad rok. Koszt całości to około 12 milionów zł, z czego ponad 70% pochodzi ze środków unijnych, a reszta z budżetu województwa i środków własnych partnerów: Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych i Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Toruniu.
Projekt, korzystający ze wsparcia finansowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, obejmował budowę nowego obiektu dla pacjentów Hospicjum im. Jana Pawła II wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu, a także wykonanie bieżących prac konserwacyjnych i zakup niezbędnego wyposażenia do administracyjnej części hospicjum – „Prezydentówki”, barokowego dworu z początku XVIII wieku, objętego ochroną Miejskiego Konserwatora Zabytków. W dworku wymieniono i naprawiono parkiety, taras i schody wejściowe oraz zakupiono brakujące wyposażenie: meble i sprzęt komputerowy.
Nowy budynek hospicyjny zapewnia komfortowe warunki pobytu dla pacjentów paliatywnych, którzy znajdą opiekę w jedno i dwuosobowych pokojach na parterze i na piętrze.
Na parterze w centralnej części, gdzie nie jest konieczne oświetlenie światłem naturalnym, przewidziano pomieszczenia oddziałowe: magazyny czyste i brudne, kuchnie, łazienki oddziałowe, pomieszczenia na wózki pielęgnacyjne oraz dźwig szpitalny. Bo bokach, prócz pokoi pacjentów, po prawej i lewej stronie od wejścia znajdą się gabinety lekarskie, zabiegowe, poradnia i pokój przyjęć, magazyn leków, a także sala pożegnań. Taki układ pomieszczeń zapewnia łatwy dostęp i dobrą komunikację na całej kondygnacji.
W szczycie budynku ulokowano oranżerię, która zapewni chwilę wytchnienia rodzinom pacjentów i samym chorym.
Na pierwszym piętrze, tak jak na parterze, w centrum znajdują się pomieszczenia oddziałowe, po bokach – kaplica, pokoje łóżkowe, gabinet zabiegowy, pomieszczenia pielęgniarek i pokój pielęgniarki oddziałowej, pomieszczenia dietetyka, biuro, pomieszczenia magazynowe. Od południowej strony zaprojektowano taras dostępny dla pacjentów i ich rodzin, gdzie będzie można odpocząć podczas sprzyjającej pogody.
Metraż oraz usytuowanie pomieszczeń zapewnią swobodę w manewrowaniu łóżkami – pacjenci hospicyjni to w większości przypadków osoby leżące. Powierzchnie i zastosowane rozwiązania komunikacyjne są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – podjazd na zewnątrz, szerokość korytarzy i winda umożliwiają poruszanie się osobom z ograniczeniami ruchowymi.
Projekt obejmuje też rewaloryzację otaczającego hospicjum parku Biały Dwór, gdzie po pracach porządkowych, nasadzeniach i wytyczeniu ścieżek zarówno pacjenci, jak i ich rodziny będą mogli znaleźć miejsce wytchnienia wśród zieleni. Prace rewaloryzacyjne są w toku.