31 maja 2021, 12:27
Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy czeka ogromna inwestycja, która zostanie sfinansowana przy udziale środków z nowej perspektywy RPO WK-P na lata 2021-2027. Powstanie Centrum Rehabilitacji i Edukacji Zdrowotnej „Aktywne Starzenie Się”. Inwestycja, której głównym celem będzie polepszenie dobrostanu zdrowotnego osób starszych w naszym regionie, mieścić się będzie przy ulicy Meysnera 9 – na Smukale. 20.05.2021 r. KPIM podpisały Umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej.
Obecnie na terenie kompleksu szpitalnego przy Meysnera 9 znajduje się kilkanaście obiektów budowlanych. Pochodzą one z różnych okresów i są w różnym, najczęściej nie najlepszym, stanie technicznym. Niektóre, jak np. budynek Leżakowni, są wyłączone z użytkowania ze względu na zagrożenie zawaleniem. Zgodnie z założeniami kilka z nich zostanie przebudowanych, rozbudowanych i zaadaptowanych do nowych funkcji. Planuje się wybudowanie nowych budynków – w zależności od wyboru koncepcji – 3 lub 4 (jeśli tlenowni nie uda się przebudować ze względu na stan techniczny). W zakres projektu wchodzi także zagospodarowanie terenu.
Założenia projektowe kładą szczególny nacisk na zachowanie charakteru architektonicznego całego kompleksu, zarówno przebudowywanych i rozbudowywanych budynków, jak i nowo projektowanych. Istniejące budynki zostaną zaadaptowane do nowych funkcji: warsztatowo-administracyjny zostanie dostosowany do potrzeb administracji i archiwum, pawilon gruźliczy – projektuje się pod wykorzystanie jako budynek terapii zajęciowej i zespół poradni, tlenownia, chlorownia ścieków i portiernia zostaną, odpowiednio, unowocześnione lub odbudowane, a obecny budynek główny projektuje się jako obiekt przeznaczony na potrzeby oddziału paliatywnego, zakładu opiekuńczo-leczniczego z pomieszczeniami obsługującymi oraz na centrum edukacji z pokojami gościnnymi.
Nowo projektowane budynki są zaplanowane głównie na rehabilitację. W jednym z nich znajdzie się rehabilitacja dzienna ogólnoustrojowa, rehabilitacja neurologiczna i oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej; w drugim obiekcie znajdą się hol z recepcją, punkt przyjęć pacjentów, kawiarnia wraz z zapleczem, administracja, archiwum, dyżurka i pomieszczenia pomocnicze; trzeci to Dom Seniora przeznaczony na funkcje mieszkalne (25-30 mieszkań) oraz bar, świetlica i jadalnia.
Projektowanie kompleksu obejmuje także parkingi, drogi, w tym drogi pożarowe, chodniki, ścieżki i małą architekturę oraz budowę sieci podziemnych sanitarnych, w tym wody szarej do spłukiwania toalet i celów gospodarczych; sieci gazowych; elektrycznych i teletechnicznych; sieci wodociągowej z ujęcia miejskiego i własnego oraz zbiorników zapasowych dla wody pitnej, a także podziemną sieć tlenową. Założenia projektowe mówią także o jak największym wykorzystaniu możliwości zastosowania rozwiązań proekologicznych, takich jak panele fotowoltaiczne, panele słoneczne, pompy ciepła, zielone dachy, wykorzystanie wód opadowych czy energooszczędne źródła światła i armatura ograniczająca zużycie wody. Przewiduje się także rewitalizację dawnego parku sanatorium o powierzchni około 4,5 ha.
Wykonawca ma uporać się z zadaniem projektowym w ciągu 14 miesięcy od dnia podpisania umowy, a koszt tego zadania to 1 396 050,00 zł.
W grudniu 2020 roku KPIM zawarły z Województwem Kujawsko-Pomorskim porozumienie dotyczące zasad współpracy przy realizacji Wieloletniego Planu Działań Pomocy Technicznej na lata 2020-22, mającego na celu przygotowanie dokumentacji projektowej dla kluczowych działań związanych z dalszym rozwojem szpitali wojewódzkich w regionie przy wykorzystaniu środków finansowych z nowej perspektywy finansowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2021-2027. Projekt kompleksu przy Meysnera 9 w Bydgoszczy to jedno z pięciu takich zadań projektowych.