13 września 2022, 13:47
12 września 2022 roku w biurze KPIM podpisano umowę na wykonanie opracowania kompletnej dokumentacji technicznej w zakresie przebudowy i nadbudowy budynków 9, 10, 11 i 59 w celu utworzenia Centrum Środowiskowego oraz budowy nowego budynku na potrzeby terapii ogrodnictwem wraz z zagospodarowaniem terenu w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.
Kompleks WSNiPCh w Świeciu. Fot. SDS dla KPIM
Do zadań wykonawcy, gdańskiej pracowni projektowej, należeć będą zadania takie jak opracowanie projektu budowlanego wraz z projektem zagospodarowania terenu, projektem architektoniczno-budowlanym z technologią medyczną oraz projektem technicznym; wielobranżowa dokumentacja wykonawcza, specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót oraz kosztorysy inwestorskie itp. Ponadto wykonawca zobowiązuje się do uzyskania wszelkich niezbędnych dokumentów, w tym pozwolenia na budowę.
Projektowane obiekty, pozostające na terenie pod nadzorem konserwatorskim, muszą być rozbudowywane w zgodzie z założeniami dla tego typu budowli i w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Po rozbudowie posłużą rozwojowi świeckiej jednostki w kierunku większych możliwości terapeutycznych dla chorych wymagających dłużej trwającej terapii, ale niekoniecznie ciągłego dozoru medycznego. Ułatwią chorym powrót do życia w społeczeństwie, zapewnią relaks i wyciszenie.
Budynki 9, 10, 11 i 59, mieszczące się pośrodku kompleksu szpitalnego, obecnie nieużywane bądź pełniące funkcje techniczne, po rozbudowie zmienią się w Centrum Środowiskowe. Pomieści ono dzienny oddział psychiatryczny wraz z salami terapeutycznymi, gabinetami lekarskimi, terapeutycznymi i zapleczem socjalnym, oddział opieki środowiskowej z gabinetami i sekretariatem oraz salę konferencyjną na około 100 osób, w postaci zadaszonego tarasu, częściowo zamkniętego i ogrzewanego, tak aby możliwe było korzystanie z niego przez cały rok.
Drugim dużym przedsięwzięciem w ramach tego zadania inwestycyjnego jest zaprojektowanie, a w przyszłości budowa, kompleksu obiektów przeznaczonych do hortiterapii, czyli terapii ogrodnictwem. Tutaj założeniem jest rozbiórka istniejących, znajdujących się w złym stanie technicznym obiektów, a następnie budowa w technologii pasywnej nowego, jednokondygnacyjnego budynku złożonego z 3 części powiązanych ze sobą funkcjonalnie i komunikacyjnie. W głównej bryle budynku, mieszczącej się pośrodku, ma się znaleźć wejście główne, pracownia malarska z zapleczem sanitarnym, administracyjnym i technicznym, a po bokach mają się znaleźć w pełni przeszklone pracownie ogrodniczo-plastyczne. Stamtąd można będzie przejść do sezonowego ogrodu zimowego. Wokół kompleksu planuje się ogrody warzywne i rabaty kwiatowe wraz z małą architekturą.
W gestii Wykonawcy leży także zaprojektowanie zagospodarowania terenu z uwzględnieniem wymiany nawierzchni, odwodnienia, oświetlenia i małej architektury.
Wykonawca ma 12 miesięcy na wykonanie przedmiotu umowy liczonych od dnia podpisania dokumentu. Koszt tego zadania to: 355 tys. zł.