25 czerwca 2021, 09:11
W czerwcu 2021 w wyniku postępowania na zamówienie publiczne wyłoniono wykonawcę pełnej dokumentacji projektowej na utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego w Toruniu przy ulicy Mickiewicza 24/26.
Kilka lat temu KPIM zmodernizowały budynki Poradni Psychiatrycznej i Poradni Psychiatrycznej dla Dzieci i Młodzieży w Toruniu. Nieremontowany pozostał tylko budynek oddziałów psychiatrycznych. W najbliższych latach ta sytuacja ma ulec zmianie: kilka dni temu podpisana została umowa z wykonawcą projektu dla Centrum Zdrowia Psychicznego, które ma powstać przy Mickiewicza.
Obecnie budynek szpitala psychiatrycznego to obiekt pięciokondygnacyjny, w tym cztery kondygnacje w części nadziemnej i jedna – poniżej gruntu, gdzie znajduje się, oprócz pomieszczeń technicznych, także schron. Na parterze i na piętrach działają oddziały psychiatryczne. Budynek otoczony jest zielenią.
W przyszłości obiekt ma zostać wyremontowany i rozbudowany. Jest to niełatwe zadanie projektowe, gdyż budynek szpitala psychiatrycznego wpisany jest do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego, jako że wpisuje się XIX-wieczny układ urbanistyczny Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków, więc projekt będzie musiał zyskać aprobatę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W planach jest dobudowanie do istniejącego budynku skrzydła, nadając obiektowi kształt litery L. Nowe skrzydło zawierać będzie duże sale terapeutyczne z pomieszczeniami pomocniczymi.
W przebudowanym skrzydle w piwnicy zaplanowano szatnie i pomieszczenia techniczne, salę gimnastyczną i siłownię, na parterze Oddział Dzienny Psychiatryczny dla Dzieci, na I piętrze Oddział Dzienny Psychiatryczny, na II – Oddział Psychiatryczny Rehabilitacyjny, natomiast na poddaszu ma się mieścić Zespół Leczenia Środowiskowego. Planuje się także dobudowanie windy osobowej łączącej wszystkie kondygnacje.
Ponadto projektuje się także zmiany w zagospodarowaniu terenu: zwiększenie liczby miejsc parkingowych, urządzenie terenów zielonych z możliwością prowadzenia hortiterapii (terapia uprawą roślin) oraz część przeznaczoną dla dzieci i miejsce na grilla. Zapewnione mają być ciągi komunikacyjne pomiędzy budynkami, a cały teren zyska nowe ogrodzenie i oświetlenie.
KPIM oczekują również, że projektant w jak największym stopniu uwzględni w projekcie proekologiczne rozwiązania techniczne, takie jak panele słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, system odzyskiwania wody deszczowej, armaturę łazienkową ograniczającą zużycie wody i energooszczędne źródła światła. Wykonawca ma również uwzględnić najnowsze wytyczne w zakresie izolacyjności cieplnej budynków, obowiązujące od stycznia 2021 roku.
Projekt ma być realizowany przez wykonawcę w 4 etapach: pierwszym z nich jest opracowanie analizy funkcjonalno-przestrzennej, która umożliwi ustalenie optymalnego kształtu i rozmiarów przebudowywanego i rozbudowywanego budynku oraz lokalizacji ciągów komunikacyjnych. Drugi etap to opracowanie koncepcji wstępnej w dwóch wariantach, a w dalszym biegu – wybór jednej z nich i opracowanie koncepcji szczegółowej, która zawierać będzie między innymi wizualizacje całego kompleksu, plan zagospodarowania terenu, opis założeń architektonicznych i materiałów, z jakich zostaną wykonane na przykład elewacje czy wykończenie wnętrz. W trzecim etapie wykonawca przedstawi projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno-budowlany z uwzględnieniem technologii medycznej i uzyska pozwolenie na budowę. Ostatnim etapem jest opracowanie projektu technicznego wraz z wielobranżową dokumentacją wykonawczą, na podstawie której możliwe będzie podjęcie prac budowlanych.
Projektant ma na wykonanie zadania 23 miesiące od podpisania umowy, a koszt zadania projektowego to niemal 190 tys. zł.