26 maja 2021, 11:13
Kolejną dużą przyszłą inwestycją w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy będzie rozbudowa kompleksu przy Seminaryjnej o nowy budynek przeznaczony dla Oddziału Leczenia Gruźlicy.
Obecnie oddziały diagnozowania i leczenia gruźlicy oraz rehabilitacji oddechowej (a także rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej) mieszczą się w historycznych budynkach przy Meysnera 9, natomiast gabinety diagnostyczne znajdują się przy Seminaryjnej 1. Rozdzielenie tego typu podmiotu leczniczego na dwie lokalizacje jest niekorzystne ze względów medycznych, logistycznych, organizacyjnych, ale także ekonomicznych i społecznych.
Koncepcja konsolidacji kompleksu, opracowana w 2020 roku, ma zminimalizować powyższy problem poprzez dobudowę w kompleksie przy Seminaryjnej oddziału przeznaczonego dla leczenia gruźlicy. Zapewni to pacjentom pełny dostęp do niezbędnej diagnostyki. Dotychczas wiele badań i konsultacji wymagało transportu pacjentów lub konsultantów między lokalizacjami szpitala, co pożerało czas i zasoby. Rozwiązaniem najlepszym wydaje się właśnie wspomniana konsolidacja. Rozbudowany kompleks ułatwi także dostęp do koniecznej diagnostyki w innych lecznicach w Bydgoszczy.
Za konsolidacją przemawiają także aspekty ekonomiczno-organizacyjne. Umieszczenie pełnej diagnostyki i oddziałów łóżkowych całej lecznicy na jednym terenie to obniżenie kosztów zarządzania, transportu i zaopatrzenia, a także redukcja kosztów eksploatacyjnych.
Milowym krokiem do realizacji tego przedsięwzięcia jest podpisana przez KPIM 20.05.2021 r. umowa na pełną dokumentację techniczną na potrzeby budowy nowego budynku szpitala dla Oddziału Leczenia Gruźlicy (budynku G) wraz zagospodarowaniem terenu przy ul. Seminaryjnej 1 w Bydgoszczy.
Założenia projektowe mówią o posadowieniu nowego budynku G po północnej stronie istniejących budynków B i C. Budynek G ma łączyć się na trzech kondygnacjach z budynkiem B, oraz w poziomie parteru i 1 piętra z nowo budowanym budynkiem E (budynek ten powstaje w II, trwającym obecnie, etapie rozbudowy kompleksu przy Seminaryjnej).
Na parterze budynku G planuje się zespół wejścia głównego z kuchnią i barem, a także Zakład Patomorfologii, szatnie personelu oddziału gruźliczego i pomieszczenia techniczne. Kondygnacja przedzielona będzie przejazdem dla samochodów dostawczych prowadzącym do powstałej na dziedzińcu między budynkami strefy dostaw dla szpitala.
Pierwsze piętro przewidziane jest dla dyrekcji i administracji oraz oddziału diagnostycznego. Znajdzie się tam również sala wykładowa.
Na drugim piętrze projektuje się Oddział Leczenia Gruźlicy, ale także pomieszczenia leczenia dziennego i izolatki. Natomiast na 3 piętrze usytuowane zostaną Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej, sala gimnastyczna i rozległy taras, oddział dzienny leczenia gruźlicy, pomieszczenia techniczne i pomocnicze. Część dachu nad drugim piętrem zajmie instalacja fotowoltaiczna i panele słoneczne.
Przewiduje się także miejsca postojowe – w garażu częściowo zagłębionym i na parkingach naziemnych. W północnej części terenu projektuje się park z możliwością zachowania istniejącego drzewostanu.
Dużą wagę w procesie projektowania budynku przykłada się, oprócz funkcjonalności i estetyki korespondującej z resztą kompleksu, do jego efektywności energetycznej. Projektowany obiekt będzie spełniał wymagania budownictwa pasywnego i wykorzystywać odnawialne źródła energii, jak panele słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła z wymiennikami ciepła. Przyjęte rozwiązania techniczne zapewnią na etapie eksploatacji zmniejszone zużycie energii i wody poprzez pełną wentylację nawiewno-wywiewną zbudowaną w oparciu o centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, energooszczędne źródła światła, systemy sterowania instalacjami, dostosowujące ich wydajność do aktualnych wymagań użytkowych, retencję i wykorzystanie wód opadowych czy armaturę łazienkową ograniczającą zużycie wody. Nowo projektowane systemy będą w pełni zgodne ze wszystkimi funkcjonującymi już instalacjami szpitala.
Wykonawca ma na zaprojektowanie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy, a koszt prac projektu to niemal 400 tys. zł.
W grudniu 2020 roku KPIM zawarły z Województwem Kujawsko-Pomorskim porozumienie dotyczące zasad współpracy przy realizacji Wieloletniego Planu Działań Pomocy Technicznej na lata 2020-22, mającego na celu przygotowanie dokumentacji projektowej dla kluczowych działań związanych z dalszym rozwojem szpitali wojewódzkich w regionie przy wykorzystaniu środków finansowych z nowej perspektywy finansowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2021-2027. Projekt Oddziału Leczenia Gruźlicy przy Seminaryjnej to jedno z pięciu takich zadań projektowych.