Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne
  •  Aktualności
  •  Profil
  •  Programy inwestycyjne
  • Zamówienia publiczne
  • Projekty Unijne
  • Kontakt
  • EN
  • DE
Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne sp. z o.o.KUJAWSKO-POMORSKIE INWESTYCJE MEDYCZNE     

Sieci w świeckim Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

  6 sierpnia 2020, 08:11  

Przywykło się myśleć, że szpital to przede wszystkim miejsce, budynki, w których dochodzą do zdrowia osoby z problemami różnorakiej natury. Jednakże pod tą zewnętrzną, widoczną tkanką funkcjonuje swoisty krwiobieg – sieci, zapewniające bezpieczeństwo sanitarne, energetyczne i teletechniczne, warunkujące działanie zakładu leczniczego.

W świeckiej lecznicy dobiegły końca prace związane z rozbudową i modernizacją tych obszarów, rozumianych jako kluczowe dla działalności szpitala zadania w zakresie dostawy mediów: prądu, wody, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz przesyłu danych. 6 sierpnia zakończyły się odbiory inwestorskie dla tego przedsięwzięcia.

Wykonawca przez półtora roku prowadził działania w zakresie ośmiu głównych zadań. Miał do pokonania wiele niespodziewanych komplikacji wynikających z długoletniej historii działalności szpitala założonego w 1855 roku: natrafiono na zakopane mury, wymagające inwentaryzacji konserwatorskiej, jako że teren szpitala jest objęty nadzorem konserwatora zabytków, i dość liczne kolizje z istniejącą infrastrukturą, nieoznaczoną na mapach, co skutkowało wprowadzanymi na bieżąco zmianami pierwotnego projektu.

Pierwszym zadaniem była przebudowa kanalizacji sanitarnej wraz z odtworzeniem nawierzchni zniszczonej w procesie przebudowy. Odtworzenia obejmowały nie tylko drogi i chodniki, ale także zieleń. Istniejąca do czasu przebudowy sieć, choć modernizowana, nie zapewniała wymaganego przepisami prawa bezpieczeństwa sanitarnego. Nowa sieć kanalizacyjna odprowadzająca ścieki bytowe z budynków, wykonana została z rur PCW, a stara infrastruktura została zastąpiona studniami rewizyjnymi z betonu i z tworzywa sztucznego.

 

Całkowicie przebudowana została sieć wodociągowa, dla której głównym źródłem jest zbiornik wody zasilany z sieci miejskiej. Ogrodzono i wyremontowano elewację zbiornika zapasowego wody, który w razie zagrożenia brakiem dostaw z sieci miejskiej zapewni wodę dla szpitala przez 12 godzin. Stara sieć wodociągowa została odcięta i zaślepiona.

W 2014 roku zakończono pierwszy etap przebudowy sieci kanalizacji deszczowej. Dziś dobiegły końca prace nad drugim i ostatnim etapem – systemem odprowadzenia wody opadowej do miejskiej kanalizacji deszczowej. Powstał również dwudzielny zbiornik retencyjny, który zapewnia ochronę przed deszczami nawałnicowymi, gromadząc deszczówkę, kierując ją do przepompowni wód opadowych, a następnie odpompowując do kolektora kanalizacji miejskiej.

Przebudowa wyeksploatowanych sieci elektroenergetycznych rozdzielniczych, to kolejny unowocześniony obszar techniczny świeckiego szpitala. Nowe sieci elektroenergetyczne mają dwa tory zasilania: zasilanie podstawowe w układzie pierścieniowym oraz liniowe dla zasilania rezerwowego. Złącza zasilania kablowego obu linii są zamontowane przy każdym budynku. Całe okablowanie zostało wymienione na miedziane, zlikwidowano napowietrzną sieć rozdzielniczą niskiego napięcia, a jej funkcję przejęła sieć podziemna. Każdy budynek został zaopatrzony w główne wyłączniki pożarowe.

Zmiany dotyczyły też oświetlenia zewnętrznego: zdemontowana została część istniejącego oświetlenia wraz z instalacjami, a zamontowano nowe stalowe słupy i aluminiowe oprawy oświetleniowe działające w technologii LED.

    

Jednym z kluczowych obszarów dla szpitala rozsianego po licznych budynkach na dość dużym terenie jest komunikacja – szybkie przekazywanie danych jest niezbędne dla jego sprawnej działalności. Dlatego też przebudowano sieć światłowodową. Obecnie ma ona układ gwiazdy, której centrum stanowi siedziba dyrekcji. Światłowody biegną w kanalizacji teletechnicznej, która również została gruntownie przebudowana: zamontowano studnie kablowe i ułożono kanalizację z rur PCW.

Ostatnim zadaniem w zakresie tego przedsięwzięcia było założenie i uruchomienie układu monitoringu stacji transformatorowej z agregatornią, aby zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa także w tym obszarze.

Wszystkie zdania wykonano w terminie.  Łączny koszt zadań wyniósł ponad 11 mln zł.


Ogłoszenie    |    Informacja
Linki
Biuletyn Informacji Publicznej Województwo Kujawsko Pomorskie
Portfolio inwestycji
Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne Sp. z o.o. prowadzi działania inwestycyjne w placówkach medycznych, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Biuro
Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne Sp. z o.o.
ul. M. Skłodowskiej-Curie 73
87-100 Toruń
tel. 56-656-21-22
Kontakt »

© Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne Sp. z o.o.
  • Strona główna