8 lipca 2024, 10:48
Przebudowa budynku B Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy posuwa się w dobrym tempie. Będzie to w większości nowy, piękny budynek. Stan techniczny starego obiektu pozostawiał wiele do życzenia, podjęto zatem decyzję najpierw o jego przebudowie, a następnie, kiedy okazało się, że mury i stropy są w o wiele gorszej kondycji niż pierwotnie zakładano, jego częściowej rozbiórce i odtworzeniu.
Rozbudowywany obecnie gmach nie zmieni swojego przeznaczenia: tak jak wcześniej, będzie w nim apteka, archiwum i pomieszczenia dla pracowników administracyjnych oraz osób odpowiedzialnych za czystość.
W piwnicach zaplanowano pomieszczenia socjalne i magazynowe zewnętrznej firmy sprzątającej oraz magazyny apteki szpitalnej., na parterze – aptekę i pokoje biurowe. Na pierwszym piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne i sala wykładowa dla studentów, a na drugim, oprócz pomieszczeń dla kadry administracyjnej, zaprojektowana została także sala konferencyjna. Ostatnią kondygnację przeznaczono na wentylatornię.
Obiekt znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Wszelkie zmiany zostały uzgodnione przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy. Na tyle, na ile było to możliwe, zachowano pierwotne elementy i bryłę kamienicy.
Obecnie trwają prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, przy elewacji budynku. Na uwagę zasługuje pieczołowitość, z jaką wykonawca podszedł do odtwarzania elementów gmachu. Na podstawie odlewów odtworzono sztukaterię wieńczącą obiekt, a ocalone ściany i poddasze zyskują nowe życie poprzez liczne zabiegi konserwatorskie: od usuwania drewnojadów, przez wymianę więźby dachowej, której nie da się uratować ze względu na działalność owadów, pleśni i czasu, po uzupełnianie ubytków w drewnie specjalną mieszaniną, mającą zapewnić mu trwałość i ochronę przed szkodnikami. Elementy ceglane są czyszczone i zabezpieczane. Dachówka na części dachu została zdjęta i po oczyszczeniu użyta do jego pokrycia. W starej części budynku odtworzone zostaną także dawne, lata temu zamurowane otwory okienne. Budynek ma szansę stać się idealnym połączeniem historycznego charakteru, wpisującego się wizerunkowo w całość kompleksu szpitalnego, oraz współczesnej technologii, w jakiej jest wznoszony i odtwarzany.
Wykonawca ma czas do końca roku na zakończenie prac.
Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 20 mln zł.