21 września 2021, 14:43
21.09.2021 roku na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. bł. ks. J. Popiełuszki we Włocławku przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, dyrekcja szpitala i zarząd spółki KPIM wraz z przedstawicielami wykonawcy – firmy Budimex – dokonali symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod przebudowę i rozbudowę włocławskiej lecznicy.
Jest to pierwszy etap inwestycji w ramach szeroko zakrojonej rozbudowy włocławskiego szpitala. Rozbudowa jest realizowana ze wsparciem funduszy unijnych jako zadanie pod nazwą Podniesienie jakości usług zdrowotnych oraz zwiększenie dostępu do usług medycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. bł. ks. J. Popiełuszki we Włocławku.
Pierwszy etap obejmuje budowę budynków nr B4A, B4 oraz budynków technicznych wraz z zagospodarowaniem terenu. Znajdzie się tu „gorąca płyta”, czyli zespół jednostek, w których skład wchodzą: płyta lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, szpitalny oddział ratunkowy i główny blok operacyjny. Głównym celem jest stworzenie w jednym miejscu przestrzeni ratującej życie, bez konieczności transportu pacjentów z SOR-u do dalszych części szpitala. W tym samym budynku będą się mieścić oddziały zabiegowe.
W miejsce wyburzonego budynku powstanie budynek o 5 kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej. Łącznik B4A będzie o jedną kondygnację nadziemną wyższy od budynku B4. Skrzydło B4 będzie łączyć się od strony zachodniej poprzez łącznik B4A ze skrzydłem B1 oraz od wschodniej z budynkiem kuchni B11 poprzez podziemny tunel. W ramach projektu przewiduje się ulokowanie lądowiska LPR na dachu skrzydła B4, zastępując przeznaczone do likwidacji istniejące lądowisko mieszczące się na dachu budynku B13.
Oprócz wymienionych wyżej, powstaną budynki tlenowni i portierni oraz przebudowane zostaną sieci zewnętrzne i zagospodarowanie terenu.
Zadanie jest finansowane z kilku źródeł, w tym ze środków programu EBI II – kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz środków własnych szpitala.
Umowę na roboty budowlane w ramach I etapu inwestycji podpisano w czerwcu 2021 roku. Prace mają potrwać dwa lata. W ich wyniku powstanie około 19 tys. metrów kw. powierzchni użytkowej.
Koszt prac budowlanych, zgodnie z umową, to ponad 155 mln zł, a dotychczasowy koszt projektu to ponad 3,5 mln zł.
Drugi etap inwestycji obejmie remont i przebudowę pozostałych budynków lecznicy, czyli obiektów nr 1, 2, 3, 6 i 11 – obecnie nie są znane źródła finansowania. Planowane jest wykorzystanie środków unijnych z nowej perspektywy.