10 listopada 2021, 08:47
W WSS we Włocławku trwa pierwsza, niezwykle ważna faza robót przed rozpoczęciem wznoszenia budynków.
30 czerwca 2021 roku została podpisana warta ponad 155 mln zł umowa na roboty budowlane w ramach pierwszego etapu inwestycji na terenie Szpitala. W jej wyniku, w ciągu 2 lat, powstaną budynki B4 i B4A wraz z budynkami technicznymi i zagospodarowaniem terenu. Znajdzie się tu „gorąca płyta”, czyli zespół jednostek, w których skład wchodzą: płyta lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, szpitalny oddział ratunkowy i główny blok operacyjny. Głównym celem jest stworzenie w jednym miejscu przestrzeni ratującej życie, bez konieczności transportu pacjentów z SOR-u do dalszych części szpitala. W tym samym budynku będą się mieścić oddziały zabiegowe.
W miejsce wyburzonego budynku istniejącego powstanie budynek o 5 kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej. Łącznik B4A będzie o jedną kondygnację nadziemną wyższy od budynku B4. Skrzydło B4 będzie łączyć się od strony zachodniej poprzez łącznik B4A ze skrzydłem B1. W ramach projektu przewiduje się ulokowanie lądowiska LPR na dachu skrzydła B4, zastępując przeznaczone do likwidacji istniejące lądowisko mieszczące się na dachu budynku B13.
Oprócz wymienionych wyżej, powstaną budynki tlenowni i portierni oraz przebudowane zostaną sieci zewnętrzne i zagospodarowanie terenu.
21.09.2021 roku została wbita pierwsza łopata, choć prace wstępne trwały już od 14 lipca. Pierwsza faza robót obejmuje zazwyczaj mało widoczne, ale podstawowe dla dalszego funkcjonowania szpitala oraz powstających obiektów elementy, czyli sieci zaopatrujące w energię elektryczną, wodę, odprowadzające ścieki, a także sieci teletechniczne oraz gazy medyczne.
Często umyka uwadze, że szpital to nie tylko budynki, pracownicy i pacjenci, że to jest ogromna, działająca non stop maszyneria, której ogniwa muszą być napędzane potężnymi zasobami energii. Potrzebna jest kanalizacja, zbiorniki wody pitnej i technicznej, systemy teletechniczne, energia elektryczna i zapasowe jej źródła. Pod gładką tkanką ścian przebiegają skomplikowane systemy dystrybucji wszelkich niezbędnych zasobów i danych. To krwioobieg lecznicy, niewidoczny lecz nieodzowny i wymagający kilometrów kabli, rur i światłowodów. Dlatego zanim dojdzie do wznoszenia budynków, konieczne jest zapewnienie zaplecza w postaci odpowiednich systemów zaopatrzenia w energię elektryczną, wodę, gazy medyczne, ciepło itp. Obecnie istniejące na terenie szpitala kanalizacje energetyczne i teletechniczne oraz wodno-kanalizacyjne i ciepłownicze są przestarzałe i nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu przyszłego, rozbudowanego szpitala. Dlatego zostaną zastąpione nowymi, nowoczesnymi rozwiązaniami, aby zapewnić płynną pracę zarówno szpitalowi, jak i budowlańcom – na czas prac przy projekcie.
Od kilku tygodni trwają prace nad nową tlenownią, która ulokowana została niedaleko głównego wjazdu na teren szpitala. Wylano płytę fundamentową i wznoszone są ściany. Wkrótce gotowy obiekt przejmie funkcję zaopatrywania w gazy medyczne oddziałów szpitalnych. Dawna tlenownia jest w nie najlepszym stanie technicznym i znajduje się na terenie przeznaczonym pod rozbudowę. Zostanie wyburzona po uruchomieniu i oddaniu do użytkowania nowego budynku.
Wokół budynku przeznaczonego do rozbiórki, na którego miejscu mają powstać nowe obiekty, wykonano tymczasową drogę dojazdową dla pojazdów budowy, a w południowej części terenu szpitala zorganizowano zaplecze budowy.
Trwają intensywne prace w zakresie sieci zewnętrznych, tak aby możliwa była bezproblemowa dostawa mediów do szpitala oraz aby wybudowane obiekty otrzymały odpowiednie zasilanie. Wymaga to poprowadzenia nowych linii, które zastąpią dotychczasowe i zapewnią wzrost mocy konieczny do prowadzenia nowoczesnej działalności leczniczej. Należy pamiętać, że rozbudowany szpital to nie tylko mury, które należy ogrzać i zaopatrzyć w media, ale także nowoczesne wyposażenie wymagające doprowadzenia odpowiednich mocy do jego zasilenia. Dlatego też zaprojektowano między innymi dwie wolno stojące stacje transformatorowe, z których jedna będzie stanowiła główne źródło zasilania dla szpitala, a druga będzie działać na zasadzie podstacji. Stacja główna otrzyma dopływ energii z dwóch niezależnych linii kablowych – dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego lecznicy. Z niej prąd popłynie dwiema liniami kablowymi do drugiej stacji. Obie jednostki będą miały także agregaty prądotwórcze jako źródła zasilania awaryjnego.
Jednocześnie są prowadzone roboty wodno-kanalizacyjne oraz ciepłownicze. Nowa sieć ciepłownicza na terenie szpitala będzie pobierała ciepło z miejskiej sieci Zazamcze, ale szpital dysponuje także kotłem gazowym stanowiącym awaryjne źródło ciepła.
Zaprojektowano także zbiornik na wodę, tak aby zapewnić dostępność wody pitnej i niezbędnej do gaszenia pożarów.
W najbliższych tygodniach wstępna faza prac zostanie zakończona i ruszą roboty rozbiórkowe poprzedzające etap wznoszenia budynku.